Kullanıcı Sözleşmesi

( atlas serveri ch8 olmak üzere) Burada bulunmayan char’lar sonucunda başkasına ya da benzer nick’e teslim edilen GB (oyun parası, oyun içi hizmet)’lerden Rita Game sorumlu değildir. H) Bazı oyun şirketlerinden kullanıcılar kendi kredi kartları olmadığı için ya da alım yolunu bilmediği için Rita Game’den yardım alma gereği hissederler. Her yeni teknolojik gelişme ortaya çıktığında olduğu gibi, sektörde metaverselere ilişkin olası sorunların çözümüne dair tartışmalar yaşanması olağan bir durumdur. Halen daha metaverse evrenlerinin merkeziyetsiz yapısı gereği çözülmesi ve üzerine tartışılması gereken hukuki soru ve sorunlar mevcuttur. Ancak bu tartışmaların çoğu mevcut düzenlemelerin zaman zaman doğrudan zaman zaman ise daha geniş bir şekilde yorumlanmasıyla ya da bazı ek düzenlemeler getirilmesiyle aşılabilecek niteliktedir. USPTO’nun Gucci ve Prada marka başvurularına ilişkin verdiği karar da bu duruma güzel bir örnek oluşturmaktadır. Her hâlükârda bu yeni dünyada ticari markanın yasal olarak korunmasını sağlamak için marka portföylerini güncellemek önemlidir. Ayrıca, izinsiz kullanımların ve marka ihlallerinin önlenmesi için üçüncü kişilerin faaliyetlerinin yakından izlenmesi de bir o kadar önemlidir. Metaverse platformlarında kullanıcıların telif hakkı ihlali teşkil eden içeriği yüklemesi, kullanıcının sorumluluğunu gündeme getirecektir[28]. Ancak pratikte kullanıcıların kimlik tespitinin neredeyse imkânsız olduğu düşünüldüğünde, ihlalin resmi dava yoluyla takibi önünde büyük bir engel bulunmaktadır.

Uyar komutuyla çocuklara sayfanın uygunsuz olabileceğine dair bir uyarı geliyor ama isterlerse siteye devam edebiliyorlar. Rita Game, tamamen kendi takdirine bağlı ve tek taraflı olarak, işbu Kullanıcı Sözleşmesi’ni, uygun göreceği herhangi bir zamanda, Site’de ilan etmek suretiyle değiştirebilir. İşbu Kullanıcı Sözleşmesi’nin değişen hükümleri, ilan edildikleri tarihte geçerlilik kazanacak; geri kalan hükümler, aynen yürürlükte kalarak hüküm ve sonuçlarını doğurmaya devam edecektir. İşbu Kullanıcı Sözleşmesi, Kullanıcı’nın tek taraflı beyanları ile değiştirilemez. E) 3 Takvim günü içerisinde ödemelerin hesaba girilmesi ve bize bildirimde bulunulması gerekmektedir. 3 Takvim gününden sonra teyit edilmeyen, bize bildirimi yapılmayan ödemelerden Rita Game sorumlu tutulamaz.

Zaman içerisinde bu popülaritenin sönüp sönmeyeceği tartışması bir yana dursun, ticaret hayatında belirli bir yere gelmiş tüm şirketler Metaverse kavramının yarattığı hareketlilikle kendilerine yeni bir pozisyon arayışı içine girdiler. Kimi firmalar basit bir NFT koleksiyonu çıkartıp ardından güçlü bir basın bülteni ve sosyal medya paylaşımıyla yenilikçi şirket ve günceli yakalayan marka imajını yakalamaya çalışırken bazı firmalar da Metaverse içinde kendilerine alan satın alarak burada yaptıkları etkinliklerle kendi kitlelerine ulaşmaya çalışıyor. Başka bir deyişle USPTO moda sektöründeki lider şirketlerin tanınmış markaları yönünden “gerçek dünya” malları ve hizmetleri için olan tescillerinin metaverseteki dijital mal ve hizmetler üzerinde icra edilebilir nitelikte olduğuna karar vermiştir. Sınıfta “perakende mağaza hizmetlerini” geniş bir ifade ile kapsadığını ve bu hizmet grubunun başvuru kapsamında yer alan dijital malları ve hizmetleri de kapsayacak şekilde yorumlanması gerektiğini ifade etmiştir. Her ebeveyn kontrolü uygulaması için bir şey söylemek imkânsız olsa da ben bu listedeki uygulamaların tamamını detaylıca testlerden geçirdim ve güvenli olduklarını onayladım. Zaten ücretsiz bir ebeveyn kontrolü uygulaması kullanmamamın sebeplerinden biri de bu. Bu şirketlerin bir şekilde para kazanmaları gerekir ve bunu genelde, çocuğunuzun bilgilerini reklam şirketlerine satarak yaparlar. Hepsi en iyi olduğunu iddia eden 30’u aşkın ebeveyn kontrolü (ebeveyn denetimi) uygulamasını test ettim ve bazılarının performansı o kadar kötüydü ki ufak çaplı bir şoka girdim. Çocuklarım web filtresi, kullanım süresi ve konum takibi gibi kısıtlamaları aşmanın yollarını kolaylıkla bulabildiler.

  • Eğer çocuklarınızın ne yaptığını en iyi şekilde öğrenmek istiyorsanız SecureTeen gayet iyi bir seçenek ama bu listede daha iyi alternatifleri yok değil.
  • Uygulamayı test ederken 14 günlük ücretsiz deneme süresinden yararlandım ve yazılımın nasıl çalıştığı ve ne tür veriler topladığı konusunda yeterince bilgi edindim.

Uygulamanın yüklenmesi ve çalışmaya başlaması birkaç dakika bile sürmüyor. E) Rita Game gerektiğinde bu sözleşmedeki maddeleri değiştirme hakkını saklı tutar. A) Rita Game’e verdiğiniz üyelik bilgileri ve kişisel bilgiler; onayınız dışında, Kullanıcı Sözleşmesi’nde tanımlanan haller haricinde, diğer üyelere ve üçüncü kişilere açılmayacaktır. Ancak bu bilgiler, Rita Game sitesinin kendi bünyesinde, müşteri profili belirlemek ve istatistiksel çalışmalar yapmak amacıyla kullanılabilecektir. Bulunduğunuz ülkenin yasaları ve finansal hizmetlerle ilgilenen bütün kuruluşlar.

Bu nedenle, esasen çok farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmalar dahi, Metaverse’te kullanım için markalarını öncelikle 9. Dolayısıyla, ilgili sınıflarda markalarını önceden tescil ettirmemiş, ancak Metaverse nedeniyle bu sınıflarda markalarını tescil ettirmesi gerekecek firmalar, markalarının bu sınıflarda tescile uygunluğunu araştırmalı ve detaylı bir ön inceleme yapmalı veya yaptırmalıdır. Bu noktada pek bir şey beklemiyordum çünkü ücretsiz bir araçtan sağlam bir paket alamayacağımdan emindim. Düşündüğüm gibi Family Link’den güvenebileceğiniz bir hizmet alamıyorsunuz. Premium ebeveyn kontrolü araçlarının sunduğu hizmetin yanına bile yaklaşamıyor.

Metaverse teknik olarak, bireylere kendilerini ortaya koymada gerçek dünyaya nazaran daha geniş bir özgürlük alanı sunuyor. Hatta bu, belirli bir seviyeye kadar anonim kalabilme yani gizli olabilme imkânı ile de beraber geliyor. Bu anonimlik/gizlilik de bireylerin davranışlarına doğrudan etki ediyor. İlaveten, mesafelerin ortadan kalkması, fiziksel zayıflık ve eksikliklerin anlamını yitirmesi yahut değiştirmesi de gerçek dünya ve Metaverse’ü birbirinden ayıran temel hususlardan birkaçı. Ancak her ne kadar bu noktalarda gerçek dünya ve Metaverse birbirinden ayrılıyor olsa da kanaatimce köklerini gerçek dünyadan alan öğeler içermekte olduğundan Metaverse’ün gerçek dünyadaki kurallardan bağımsız, bambaşka bir evren olduğundan söz etmek mümkün olamayacaktır. Metaverse’te telif haklarının ihlali eserin, hak sahibinin izni olmaksızın platforma yüklenmesi, platformdan platforma aktarılması ve elektronik yolla dağıtılması, yukarıda açıklandığı gibi NFT’ye dönüştürülerek satılması veya devir ve lisans sözleşmelerine aykırılık şeklinde ortaya çıkabilir.

Metaverse’te fikir ve sanat eserlerine ilişkin devir ve lisans sözleşmelerinin kapsamı ile olası ihlallerin takibi ve tespiti başlı başına bir tartışma konusudur. Bir eserin, eser sahibi tarafından NFT haline getirilmesi veya NFT aracı olmaksızın Metaverse platformlarına aktarılması, FSEK 22. Maddede düzenlenen ve “bir eserin aslını veya kopyalarını, herhangi bir şekil veya yöntemle, tamamen veya kısmen, doğrudan veya dolaylı, geçici veya sürekli olarak çoğaltma hakkı”[15] şeklinde tanımlanan eser sahibinin mali haklarından  çoğaltma hakkı ve FSEK 25. Sınıfında yer alan “eğlence hizmetleri” ve bunun varyasyonları Metaverse’te tescil edilecek markaların birçoğunda yer alması beklenen ana hizmet kalemlerinden birisi olacaktır. Yazılımın çok övündüğü sosyal medya takibi özelliğini ise hiç beğenmedim. Uygulamanın beni uyarması için sakıncalı olan tüm anahtar kelimeleri ve ifadeleri girmek zorundaydım. Üstelik, çocuklar mesaj gönderirken kelimeleri çoğu zaman yanlış yazdıkları için bu tür yanlış kullanımları da tahmin etmek zorundaydım. MMGuardian’ın spesifik kategoriler için bir listesi olduğu söylense de bu listeyi hiçbir yerde bulamadım. FamiSafe’in farklı kullanım süreleri için üç farklı üyelik seçeneği var ve bunların her biri 10 cihaza kadar koruma sağlıyor. Herhangi bir taahhüte girmeden önce FamiSafe’i 3 gün boyunca ücretsiz deneyebilir ve ebeveyn denetimi araçlarının aileniz için işe yarayıp yaramadığını görebilirsiniz. Mesaj bombardımanına maruz kalmamak için bana gelen bildirimlerin sıklığını kendim belirleyebiliyorum. Siber zorbalıkla mücadele konusunda tuş kaydının muhteşem bir araç olduğunu keşfettim.

Sayılan tüm bu risklerden korunmak için Metaverse’e giriş yapacak markaların da gerekli adımları önceden atması ve daha hukuki sorunlar ortaya çıkmadan sonuçlarını minimize etmeye çalışmaları önemlidir. Mobicip, kaç adet cihazı takip etmek ve hangi özellikleri kullanmak istediğinize bağlı olarak farklı üyelik planları sunuyor. Ücretsiz olam Temel Planda gelişmiş ekran süresi aracı ya da filtreleme opsiyonu yer almıyor. Standart ve Premium planları satın alırsanız, 20 cihazı takip edebiliyor ve bu cihazlar üzerinde tam kontrole sahip oluyorsunuz. Dilerseniz, Mobicip’in 7 günlük ücretsiz deneme süresini kredi kartı bilgilerini vermeden başlatabilir ve özellikleri test ederek hangi planın aileniz için uygun olduğunu görebilirsiniz. G) Knight Online , Metin2 ve Cabal benzeri oyunlarda Oyun Parasını alabilmemiz için bazen sizden kullanıcı adı ve şifrenizi isteyebiliriz , aktarım süreci tamamlanana kadar Oyun paralarını hesabın içinden aldığımızı belirtip onaylayana kadar tüm sorumluluk size aittir. Risk oluşturabilecek bir başka husus ise “Metaverse’te Marka Hakkının Yetkisiz Kullanımına İlişkin Sorunlar”dır. Nitekim mahkemelerin şu anda Metaverse’te gerçekleşecek kullanımlara ilişkin uygulamasının nasıl olacağı belirsizdir.

B) Site’deki ürünlerin fiyatlarındaki tipografik hatalardan Rita Game sorumlu değildir. Bu sözleşme, sitemizdeki hizmetlerden yararlanabilmeniz için gerekli kuralları içermektedir. Siteyi takip etmek ve yeni yazıları e-postayla almak için e-posta adresinizi giriniz. Metaverse’ün markalar ve şirketler bakımından en önemli fonksiyonlarından biri reklam fırsatıdır. Yukarıda da işaret edildiği üzere, kanaatimce içerik olarak uygun düştüğü ölçüde tüm hukuk kurallarının Metaverse’te de uygulama alanı bulunmaktadır. Elbette konu yepyeni bir konu olduğu için bir düşüncenin diğerinden daha doğru olduğunu iddia edebilmek şu aşamada mümkün değil. Bu sebeple yazı içerisindeki tespit ve değerlendirmelerin de şahsi düşüncelerimden ileri gitmediğini ve her türlü ekleme ve tartışmaya da açık olduğunu belirtmek isterim. Bu noktada öncelikle, Metaverse platformlarında yer alan içeriklerin “eser” niteliği tartışılmalıdır. Türkiye’de halihazırda Metaverse platformlarında markalarını kullanmaya başlayan firmaların sayısı ve kullanım alanları tam olarak bilinmemektedir. Hyundai, Metaverse platformlarından birisi olan Roblox’ta Hyundai Mobility Adventure (Hareketlilik Macerası) isimli sanal bir deneyim başlatmıştır. Genç tüketicilere hitap eden bu deneyimde kullanıcılar, Hyundai’nin alanında buluşmakta, Hyundai ürünlerini ve mobil çözümlerini tanımakta, denemekte ve kullanıcıların avatarlarının Hyundai ürünleriyle özelleştirilmesine izin verilmektedir.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *